България

ЦИК прехвърли частично отговорността за машинното гласуване върху ВАС

Провеждаме мониторинг, който проследява интернет страниците на 39 медии и към петък – в края на кампанията – публикувахме данни, съгласно които за нея са дадени около 2 млн. лв. за медийно отразяване. Най-много средства са отделени от ПП-ДБ – около 875 хил. лв. По-пълна картина ще имаме, когато се изготвят финансовите отчети на партиите и коалициите – около месец след втория тур. Социалните мрежи не са включени в мониторинга. Говорим само за традиционните – електронни и печатни – медии. Следващата партия е Възраждане с 271 хил. лв., следвана от ГЕРБ. Избрали сме трите големи телевизии, чиито приходи се формират основно от договори с ПП. Тарифата на БНТ не се формира на търговски принцип, а на база постановление на МС. Традиционно там доста голям брой формации имаха сключени договори за отразяване. Редица партии имаха сключени договори с телевизия Евроком; ИТН си сключва договор със 7/8, което е напълно законно, но практически нямаме достъп до всичко, вписано в договорите, и е трудно да проследим за какви точно услуги става въпрос. Сумите са съизмерими с изборите през април и предишните местни избори, но като цяло е имало доста по-активни кампании по отношение на отразяването в медиите. Във финансово отношение тази е една от по-скромните, коментира в студиото на Алтернативата Диана Ефтимова от Института за развитие на публичната среда.

Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/

Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940

Наблюдаваме грешките в протоколите, дължащи се основно на човешкия фактор. Това изключително много затруднява обработката. При машинното гласуване такива грешки не се наблюдаваха. Случват се поправки на протоколите и в ОИК. Стига се до търсене на причина да не излизат гласовете. На места има и над 30% недействителни гласове, особено в листите за общински съветници – феномен, който наблюдавахме и на предишни местни избори през 2015 и 2019 г. Сега той се повтаря. Имаше предложение да се направи анализ на недействителните гласове, тъй като бюлетините се пазят в продължение на четири години и са достъпни. Само така може да се разбере дали става въпрос за неосведоменост на избирателите, лоша подготовка на СИК или пък някакви злонамерени действия. Това, което сме наблюдавали при случаи на оспорване на резултати, е повторно преброяване на бюлетини и се натъквахме на факта, че всъщност се отбелязва само преференция, без да е отбелязана партията, което ни навежда на мисълта, че някъде се скъсва информационната кампания. Информираността на избирателите не е достатъчно висока, за да са наясно, че гласувайки само за кмет, гласът им не се пренася автоматично за вота за ОС. Спецификата на местната кампания е такава, че масово тя се води за кмет. Това видяхме и в последния месец. Хората просто нямат желание да гласуват за общински съвети. За да направим категорични изводи обаче, е нужен цялостен анализ и то от ЦИК, а такова желание няма. Би могло да се направи и извадков преглед на част от видеозаписите, за да се види и работата на секционните комисии и до каква степен се спазват указанията на ЦИК – дали става въпрос за злонамереност или неинформираност на избирателите. Информационна кампания обаче практически липсваше както от ЦИК, така и от самите участници. Взимайки решението с в края на кампанията – да промени методологията и технологията на гласуване, ЦИК много сериозно подкопа доверието в изборния процес. А именно тя е институцията, от която очакваме в най-голяма степен да гради доверие към изборния процес. Тази вечер се очаква решението на ВАС, от което ще стане ясно дали ЦИК е действала законосъобразно. Откакто се въведе машинното гласуване, редица нейни действия създаваха недоверие към машинното гласуване и затрудняваха прилагането му. В кампанията пък за тези избори тя се забави до последно по отношение на организирането му. Самата бюлетина за машинно гласуване я видяхме десетина дни преди изборите. Това е последователност на действията, чиято кулминация беше решението в края на кампанията. Ако комисията е имала съмнения, че може да има проблем с машинното гласуване, то тя в някаква степен прехвърли отговорността частично и върху ВАС. Сега от него очакваме да реши дали то ще се възстанови.

https://youtu.be/8xrHAU_udsI

Ние имаме предложения както за намаляване състава на ЦИК, така и за преосмислянето на партийните квоти, които в някаква степен блокират дейността ѝ. Възможно е поне част да не са партийни номинации, а да се избират по други критерии – най-добре на ниво експертиза на съответните номинации. Партийните квоти много често блокират работата и често не се вземат решения, което не дава възможност за обжалване по съдебен ред. Може да се почерпи опит от други държави и да се види доколко е приложим към нашата ситуация. Политическите назначения не са достатъчно продуктивни. Сега сме в безпрецедентна ситуация – такова решение да се взима и да се променя начинът на гласуване ден преди изборите. Трудно е в ситуация с избори през няколко месеца да се осъществи експертен дебат, защото машинното гласуване беше превърнато от партиите в основен аргумент в предизборните им кампании; те го използваха като начин за мобилизация на електората си и практически дебатът за машините така и не се състоя. Виждаме и политически заявки те да бъдат премахнати още преди края на годината чрез изборния кодекс и вероятно натам се върви, прогнозира в заключение Ефтимова.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *