АкцентСветът

IES ENERGY BRIEF: Историческа стъпка за Молдова и за трансбалканските реверсивни потоци

ICIS, 01-Дек-2022

ЛОНДОН (ICIS) – Молдова постигна нов етап, внасяйки природен газ в реверсивен режим по Транс-балканския газопровод, потвърдиха няколко източника пред ICIS.

Количествата, доставяни по междусистемната връзка Гърция-България (IGB), са били физически транспортирани на север до Молдова по Транс-балканската линия през Румъния и Украйна.

Общо 4,3 млн. куб. м са доставени в четвъртък в точката Каушани на границата между Украйна и Молдова, според номиналните данни, публикувани от оператора на украинската газопреносна система GTSOU.

След като количествата влязат в Молдова през южния граничен пункт Каушани, те могат да бъдат приспаднати от количествата, които влизат в Молдова от Украйна през граничния пункт Гребенинки в северната част на страната, заяви регионален източник за ICIS.

Сергей Макогон, бивш главен изпълнителен директор на украинската GTSOU, който преди шест години пръв лансира идеята за физически реверсивни потоци по Транс-балканския газопровод, приветства новината.

„Бяха необходими почти шест години, за да се деблокира мрежата в региона и да започнат физически доставки на газ от алтернативни направления“, каза той.

Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940




До миналата година Молдова беше изцяло зависима от руския газ, внасян от север на юг през Украйна.

Въпреки това, след решението на руската газова компания Газпром да ограничи доставките през миналата зима и да намали доставките с 30% от октомври 2022 г., страната [Молдова] започна да проучва алтернативни маршрути за доставка, включително реверсивни потоци през Транс-балканската линия. Транс-балканският коридор исторически работи в посока от север на юг, като доставя руски газ до Балканите и Турция.

Откакто руският Газпром реши да пренасочи доставките по новия коридор TurkStream, Транс-балканският коридор е в застой.

Поне едно базирано в Украйна дружество е провело някои тестове през 2020 г., опитвайки се да обърне потоците практически от Гърция обратно към Украйна през България и Румъния.

Това обаче е първият случай, в който потоците се обръщат физически към Молдова за търговски цели.

Един от източниците, близки до обсъжданията, заяви, че последното развитие е от стратегическо значение за Молдова, тъй като газът вече няма да се транспортира физически през Приднестровието – сепаратистки регион, който не е международно признат, но е под руски контрол.

Към настоящия момент, количествата, които влизат в Молдова през Украйна, първо преминават през региона, преди да влязат в самата Молдова.

В четвъртък Молдова внесе 4,5 млн. куб. м руски газ през Гребенки и още 1,2 млн. куб. м руски газ през Олексиевка, друга точка на междусистемна връзка с Украйна.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *