България

Ако искаме правилно отчетен вот, не можем да се оставим в ръцете на необучени СИК

Тук съм като член на сдружение „Демокрация и законност“ и това, което ще изкажа като мнение, не може да ангажира Обществения съвет на ЦИК. Ще коментирам единствено позицията на Сдружението. Освен да наблюдаваме на терен изборния ден, наши компютърни специалисти се обърнаха към анализ на отворените данни, станали налични веднага след публикуваните от ЦИК официални резултати, тоест в четвъртък през нощта. Въз основа на този софтуерен анализ между масива данни от машинното гласуване и масива данни, изброени като машинни бюлетини, в т.ч. и преференции, се установиха множество различия. Разбира се има и чисто технически грешки, заради неспецифична хартия, поставяна в машините. Елиминирайки тях обаче, при анализ на самите секционни протоколи като сканирани документи, намираме редица несъответствия и грешки, които ни навеждат на мисълта, че има манипулации със секционните протоколи. В секция във варна има налени гласове: вместо 42 гласа за ПП са отразени 4; за коалиция Левицата от 2 машинни гласа са преправени на 0; и от БСДД 1 машинен глас е направен на 0. Това е манипулация, защото машината точно показва какво са установили членовете на СИК. Вътре е имало отпечатани машинни бюлетини, които впоследствие някой е задраскал. Когато са отразявали резултатите в секционния протокол, комисиите не знаят данните от флашките на машините. Единственото, което СИК има като документи при себе си, е избирателният списък и двете урни с избирателните бюлетини, които тя е изброила. След това някой ги е задраскал и добавил в графата „не подкрепям никого“. Машината обаче намира 1 брой такава бюлетина, а в протокола са 41. Това коментира в студиото на Алтернативата Цветелина Пенева, председател на ОС на ЦИК.

Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/

Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940





Членовете на СИК са длъжностни лица и носят отговорност за действията си. Въведеното видеонаблюдение показва, че в тази изборна комисия има един голям куп бюлетини с №12 и не са само 4, както след това някой ги е преправил. Протоколът е подписан от 9 члена, които обаче не отиват всички в РИК, за да го предадат. Отиват трима. И тук трябва да се намеси Районна прокуратура Варна, защото това е съставомерно по чл. 169 от НК и на лицата следва да се потърси наказателна отговорност.
Подобни случаи има и в София, където в една секция имаме изчезнали 84 машинни гласа за №12. В протокола са отразени 0 машинни гласа, а в протокола от т.нар. флашка се вижда, че са 84. Преференциите показват, че в секцията е имало гласове за ПП-ДБ, но след това те са задраскани, което означава, че отново някой си е играл с числата. Недопустимо! Подобен начин на подигравка с гласовете на българските граждани е наистина недопустим и се отразява най-вече на избирателната активност.
От последните анализи на ЦИК се доказа, че машината няма как да греши. Те са налице и са публикувани с решение на ЦИК от 31 януари 2023 г.


От името на гражданското ни сдружение искаме да призовем за спешни законодателни промени. Като граждани трябва да си дадем сметка, че ако искаме вотът ни да бъде отчетен правилно, не можем да се оставим в ръцете на необучени секционни комисии. Видеонаблюдението показва, че те масово не спазваха методическите указания, написани от ЦИК. Тогава на кого да се сърдим за грешките в протоколите? Редно е наказателните органи да им потърсят наказателна и административна отговорност за неспазване на разпоредбите. Да не забравяме, че получават възнаграждения, започващи от 195 лв., което никак не е малко.
Поне за един човек от СИК трябва да въведе не само образователен ценз, а да мине курсове и да бъде сертифициран, че може да изпълнява длъжността председател на комисия.
Ненавсякъде има файлове с видеонаблюдение и там където има статистични разлики в секционните протоколи, където има проблем в секционния протокол, там има и неспазване на методическите указания, видно от видеонаблюдението.
Друг важен момент е да върнем функционалността на машините. В обществото съществува спор с каква бюлетина да се гласува. При тези избори обаче машините не брояха резултатите. Именно затова сме свидетели на много по-голямо количество грешки спрямо грешките от април 2021 г. Тогава членовете на РИК бяха с високи изисквания спрямо документа „секционен протокол“. Там не се допускаха протоколи с явни аритметични и сборни грешки – нещо, което сега не се случи. Оказа се, че протоколите са били приемани без да удовлетворяват изискванията, заложени от ЦИК, което след това се мултиплицира в сгрешени резултати както в РИК, така и в общия резултат от изборите, публикуван на сайта на ЦИК, пълен със сборни грешки.
Анализите ни показват, че няма разместване на мандати. Това не означава, че трябва да проявяваме търпимост към този начин на провеждане на избори в светлината на идващите местни избори, където всеки глас е от решаващо значение. Така не може да се провеждат избори! Това е нетърпимо, апелира в заключение Пенева.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *