Светът

ICIS: GIF ВЪТРЕШНА ИСТОРИЯ: Краткосрочният ангажимент на Европа за втечнен природен газ

Andrea Battaglia, Oct-2023, icis.com

Нежеланието на Европа да сключва нови дългосрочни договори за доставка на втечнен природен газ увеличава нейната изложеност на нестабилността на световния спот пазар, докато Азия следва различна стратегия. Двусмисленият подход към дългосрочните сделки не съответства на разширяването на инфраструктурата за втечнен природен газ след нахлуването в Украйна, което позволява на Европа да се конкурира за карго.

ЛОНДОН  – Делът на гъвкавия втечнен природен газ в микса от газови доставки в Европа ще се увеличи до над 70 % до 2030 г., ако изтичащите дългосрочни договори не бъдат подновени и не бъдат подписани нови договори, заяви Тим Гулд, главен икономист по енергетика на Международната агенция по енергетика (IEA), на Конгреса на газа в Париж на 19 септември.

Предишни данни на IEA показаха, че експозицията на газовия пазар на ЕС към световния спот пазар ще се увеличи през следващите години. През 2023 г. спотовите поръчки и гъвкавите по местоназначение договори за втечнен природен газ ще задоволят около 48 % от общото търсене на газ в ЕС, а ако компаниите от ЕС не предприемат по-активна стратегия за сключване на договори, делът на спотовия пазар може да нарасне до над 50 % до 2025 г.

В миналото дългосрочните договори за доставка и местният добив покриваха поне 80 % от търсенето на газ в ЕС, докато спотовите поръчки играеха само незначителна роля. То най-често се е използвало за оптимизиране на портфейла.

Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940




Данните за договорите за втечнен природен газ, събрани от ICIS LNG Edge, показват, че до 2030 г. в Европа ще се доставят средно поне близо 70 млн. тона годишно втечнен природен газ чрез LTC, преди сключените договори за втечнен природен газ да намалеят до 2050 г. – ключов срок за амбициите на континента в областта на климата.

„Не беше лесно, особено за някои европейски вносители, да обсъждат нови дългосрочни договори с международните доставчици на газ поради несъответствие във времевите хоризонти, тъй като доставчиците гледат към 15-20-годишен хоризонт, докато европейските вносители предпочитат по-краткосрочни ангажименти“, каза Гулд пред ICIS в рамките на конференцията.

В отговор на намаляването на доставките на руски газ Европа увеличи своята инфраструктура за втечнен природен газ. До края на 2023 г. в Европа се планира да бъдат пуснати в експлоатация общо 41 млрд. куб. м годишно нови мощности за регазификация.

В същото време, след нахлуването на Русия в Украйна, компаниите от ЕС подписаха договори само за 16,2 млн. тона/годишно, което се равнява на около 20 млрд. куб. м природен газ – само една седма от руските доставки на газ по тръбопроводи за ЕС през 2021 г.

По данни на ICIS LNG Edge в периода 2022/2023 г. са подписани 10 дългосрочни договора за втечнен природен газ с известна дестинация в Европа.

Едно от последните споразумения е сделката на TotalEnergies с близкоизточния производител QatarEnergy за две дългосрочни споразумения за покупко-продажба на втечнен природен газ за доставка на общо до 3,5 млн. тона втечнен природен газ годишно от Катар до френския терминал за втечнен природен газ Fos Cavaou. Това е единственият известен договор за осигуряване на доставки на втечнен природен газ до известна европейска дестинация след 2050 г.

Шест от договорите са за Германия с общ обем от 9,3 млрд. куб. м (млрд. куб. м)/годишно. Останалите са подписани с доставка за Франция (3,5 млрд. куб. м/год.), Полша (1,4 млрд. куб. м/год.), Турция (1,4 млрд. куб. м/год.), Испания (0,6 млрд. куб. м/год.).

Превод Алтернативи и Анализи

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *