Светът

Движения като Хамас и Хизбула нямат място в света на XXI в.

За да разберем антисемитизма, трябва да се върнем назад във времето. Първото съчинение, което го осмива, е дело на римския пастор от еврейски произход Йосиф Флавий (I в.). Но нека се върнем в XIX в., защото това което се заражда в модерността – за съжаление със съдействието на Руската империя и службите ѝ, – е нещо, което смятахме, че сме погребали, но то избуява и е част от мащабна кампания. Случилото се в Израел на 7 октомври донесе нова вълна антисемитизъм, съществуващ в Западния свят и подклаждан от различни събития. Но това е очаквана реакция – еврейските общности в Европа и Щатите последните години предупреждаваме, че антисемитизмът се усилва, но рядко биваме чути. Омразата покълва и започва с езика, със свастиките по улиците, с изказвания на ръба на смешното и провокацията. Не искам да живея в 1943-а, а в 2023-а. Витае усещането, че се завръщат едни отминали времена, в които омразата към различния беше официална политика. Понякога тя е замаскирана в консервативни ценности или в уж война с нацистите, коментира в студиото на Алтернативата председателят на Централния израелтянски духовен съвет Максим Делчев.
Трудно ще разберем какво точно се случи в Дагестан, защото в тази част на света нещата рядко се случват спонтанно и без съдействието на местните и централни власти. Преди стотина години в Кишинев избухна най-сериозният погром срещу евреите, който се оказва планиран и подготвен от централната власт на Русия. В Дагестан ситуацията беше сходна. Нацизмът е човеконенавистна идеология, според която няма войници и мирно население – всички са врагове, затова трябва да бъдат избити до един. За да се постигне тази цел обаче, не трябва да съществува държавата Израел. Движения като Хамас и Хизбула нямат място в нашия свят – света на XXI в.

Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/

Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940


Най-важното, което постигна Нетаняху, е да направи правителство на единството. Не бих искал да съм на негово място в тази ситуация. В Израел всеки един живот е скъпоценен. Според мен схемата „затворници срещу заложници“ вече е невъзможна. Израел ще направи всичко възможно най-много заложници да се върнат живи, дори с цената на по-бавна и трудна операция, а и ще се опитат и да има възможно най-малко цивилни жертви, защото това е идеалът ѝ като държава. Надявам се, че арабските страни ще приемат палестинската кауза не като разделна точка, а ще помогнат – след ликвидирането на Хамас – да се изгради модерно палестинско общество, базирано на нормални ценности. В Израел има около 1 млн. араби, които през 1948 г. остават на територията. Познавам много израелски граждани от арабски произход и за тях тази двойственост е много трудна. До момента те са се доказали като лоялни и автентични граждани. Не служат в армията поради обективни причини, но са неразривна част от обществото. Има модел на съжителство, който работи, макар и изискващ много усилия и една от точките е да си говорим за деня, в който Хамас няма да управлява Газа. Един американски анализ твърди, че може би трябва да се създаде поствоенно общество, подобно на това в Европа или Япония след ВСВ, с подкрепата на арабските държави, които да осигурят полицейските сили и администрацията в Газа и така да се създаде демилитаризирана държава, чиито усилия да бъдат насочени към прогреса. Близкият изток е люлка на цивилизацията; човешкият прогрес е започнал и продължава да се случва там. Такава война ни връща много назад.


В понеделник в софийската синагога ще отбележим 30-я ден от атаката на 7 октомври – това е важен ден в еврейската траурна традиция. Целта ни е да покажем, че насилието, терорът, заложниците не са начинът, сподели в заключение Делчев.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *