България

Европа очаква да чуе, че ще си дисциплинираме харчовете и партийното финансиране е такава посока

Правилата са доста неясни, отчетността е доста ниска и съответно има възможности за купуване на гласове или влияние и облагодетелстване – всичко, което не искаме да се случва. Не се гради ясна концепция какво искаме да постигнем с партийното финансиране. Дълбае се в посока размера на субсидията – хвърлят се едни левове, но какво стои зад тези пари никой не обяснява; за даренията също – може, не може, праг, таван, но не става ясно защо се говори това. Така дебатът става жертва на силен популизъм. Не става ясно държавата ли, частният сектор ли или членовете ще финансират партиите, комбинация ли ще е и кой ще има превес. От това зависи чии интереси ще бранят те. Партиите нямат интерес да повдигнат подобен дебат, защото положението ги устройва. На теория има правила и контрол на Сметната палата, но тя не може да отиде отвъд тях. Партиите вече са трицифрено число. Несъстоятелно е да очакваме, че е реалистично тя да осъществи ефективен контрол дори по документи. Сътрудничеството с други институции в държавата не работи. Не работи и с ЦИК, коментира в студиото на Алтернативата Димитър Марков, директор Правна програма на Центъра за изследване на демокрацията.

Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/

Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940


Като се сложи таван на даренията, изведнъж се включва цялата рода. Имаме огромна нужда от промяна на правилата, тъй като такива почти липсват. Имаме разпоредба, според която партията не може да харчи парите си за нехарактерна дейност. При такива неясни формулировки кой решава? Партийното финансиране е строго национално и ЕС за момента го изпира. Европа очаква да чуе, че ще си дисциплинираме харчовете и партийното финансиране е една от тези посоки. Кой може да дарява; колко може да дарява; какво може да дарява? В момента няма забрана мениджмънтът на фирми, които получават обществени поръчки, да дарява на политическа партия средства. Ръководители на хазартния бизнес също не са възпрепятствани по никакъв начин. Юридическото лице дарява и по стечение на обстоятелствата целият му персонал моментално го последва.
Държавата ни е слаба откъм контрол и затова залага на забрани. Тя трябва да осигури прозрачност на финансирането и евентуално някаква форма на контрол. Той е необходим и в други сфери. Нужен е професионален дебат, на който да се обясни, че партията трябва да получава държавна субсидия, за да се гарантира, че няма да краде парите на хората. В държави като Германия има таван на държавната субсидия. Трябва да се помисли за нашата специфична конюнктура – модел, който да позволява физически и юридически лица и държавна субсидия, т.е. различни източници на финансиране. Добре е и да има граници на съотношението между тях и ограниченията да бъдат ясно обосновани. Трябва да се инвестира в прозрачност и контрол. На Сметната палата трябва да ѝ се дадат ясни параметри какво проверява и какви са санкциите, посочи в заключение Марков.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *