Наблюдаваме прегръдка не между бивши противници, а между бивши врагове
На пръв поглед имаме сблъсък между различни типажи в политиката, което е интересно за медиите. Но Пеевски вдигна удобна топка за президента, която той ще отиграе много добре. Когато високопоставен политик хвърля такива обвинения, трябва да каже доста повече неща. Оставам с усещането, че това е персонална атака. Публичният образ на г-н Пеевски далеч не е най-подходящият, за да започва такава атака срещу президента. Помним случая от 2020-а с нахлуването на прокуратурата в президентството. Би могло да има и хипотеза за отвличане на вниманието: приети набързо конституционни промени с неудачен избор поне на един от кандидатите за конституционен съдия в нарушение на току-що приет член от Конституцията, който предвижда широки обществени дебати, конкурентност, прозрачност на избора и т.н. Радев се очертава като реалната опозиция на сегашното управление. И именно атаката на Пеевски ще го реабилитира и извади от пасивната роля и забвението, в което беше изпаднал. Така се дискредитира основната политическа линия на ПП-ДБ. За корупция вече почти не се говори – действа си старата антикорупционна комисия. Всичко е заметено под килима в името на международното положение, коментира в студиото на Алтернативата политологът доц. Иво Инджов.
Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/
Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940
В България много закони са променяни с добра умисъл, но се видя, че те не действат. И изведнъж се прави промяна на модела, като се вкарва статуквото в него, а Пеевски се самоназначи за говорител и образът му постига противоположния ефект. Лидерите на ПП-ДБ останаха на заден план в медиите. Като по-опитен Борисов е една идея по-обран, отколкото когато обикаляше с джипката. Но влиянието в мейнстрийм медиите е очевидно. ПП-ДБ не осъзнават пропастта, започнала да ги дели от доста обществени групи, които ги подкрепиха с идеята, че трябва да се демонтира моделът ГЕРБ.
В България липсва радикално дясна формация, но като нищо Възраждане може да се представи добре. Възможно е да се появи и формация около президента, която би трябвало да се заяви сега на евроизборите. Радев започна да критикува безпринципно ПП, когато бяха асоциирани като партия, която иска да върне превзетата държава и да разгради стария модел; започна и да ревнува Петков и Василев. Сега обаче има право да критикува безпринципността на Сглобката. Шенген щеше да дойде и при друго редовно правителство, той не е резултат от наличието на Сглобката. Радев реагира, когато е лично настъпан. Наблюдаваме прегръдка не между бивши противници, а между бивши врагове.
Петков и Василев са неубедителни на този етап. Създават доста въпросителни, защото от БЪРД работят с факти. Трудно е да се каже ще спечелят ли или ще загубят ПП и ДБ, ако се явят поотделно или заедно на евроизборите. ПП губи повече от участието си в Сглобката, отколкото ДБ, макар и двете партии да губят. Генерира се негативизъм срещу управляващите. Ротацията ще си мине безпроблемно. След евроизборите ще има нарастване на властовия ресурс на ГЕРБ и ДПС. Пропуснатият момент беше ПП-ДБ да останат в опозиция до местните избори. При това състояние, в което се намират, не мога да кажа, че има алтернатива на едно статукво, което не си е тръгвало. Доста започна да прилича на така, както беше, посочи в заключение доц. Инджов.