Има надежда за завой на политиката към нормализация. Трябва да приобщим изключените от системата хора към пазара на труда
Съединяването на парите и идеите [в клуб „Ускорение“] беше по повод това, че искаме България да има развит капиталов пазар, на който парите и идеите влизат в отношения. Инвеститорите търсят идеи, в които да вложат парите си, така че да ги умножат. Няма развита държава без развит фондов пазар по причина, че той осигурява динамика на обращението на финансите. България в момента има сериозен шанс за развитие спрямо Западна Европа. Иновациите се изместват от Германия в Азия. За мен Източна Европа с манталитета си да е гладна за успехи има далеч по-голяма перспектива да се опитва да се развива по-бързо. Трябва да заемем мястото на локомотива на Европа, но за целта трябва да проведем нужните реформи, вкл. в държавната администрация. На евроизборите вероятно делът на евроскептичните партии ще нарасне значително. За мен това е отговор на прекаления завой на Брюксел към централизъм. Смятам, че отговорът ще е отрезвителен в някаква степен, коментира в студиото на Алтернативата депутатът от ПП-ДБ Владислав Панев.
Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/
Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940
Насрочваме срещи с парламентарните групи от мнозинството. Смятаме да зададем различен дневен ред. За мен първите девет месеца на правителството бяха успешни. Оттук нататък обаче трябва да мислим за конкурентоспособност на българската икономика и ние имаме потенциала да зададем дневния ред в партньорство с ключови депутати и предприемачи. Затова и се обърнахме към тях. Въпросът е да разместим политиката така, че да е повече пропазарно ориентирана по отношение на стопанските отношения и ролята на държавата. Има надежда за завой на политиката към нормализация.
Още следващата седмица ще предложим приоритети на парламентарните групи. Имаме програма, но не само икономическа, тъй като образованието здравеопазването са приоритетни за дългосрочния просперитет на България. Демографската катастрофа е очевидна. Сегашният министър на образованието е доста амбициозен по отношение на реформите.
При енергетиката е пълна трагедия – през януари станахме нетен вносител на електроенергия и то по мои изчисления със стотина милиона евро месечно. Този месец затваря КонтурГлобал, т.е. договорът ѝ за изкупуване на електроенергия с НЕК приключва – очевидно там са нужни реформи. Една от тях е вписването на БЕХ на Фондовата борса, като идеята не е просто да се съберат пари за нови инвестиции на Холдинга, а прозрачност на управлението му, тъй като когато една компания е на Фондовата борса, нейните акционери търсят отговорност от мениджмънта при лошо управление. Когато тя е 100% държавна и се държи като ведомство на МЕ, тогава действително директорите ѝ са чиновници – те не отговарят пред никого, освен пред министъра, който ги е назначил. Вкарването на пазарни отношения вътре в държавната енергетика ще спомогне за изчистването и реформирането на отрасъла.
Работим с Мутафчиева, Стоименов и Филип Ромбаут. Мисля, че всеки разумен човек знае, че индустриалният коноп няма общо с наркотиците. Програмата ще стане известна следващата седмица. При земеделието проблемите идват и от Брюксел, защото субсидиите водят до обезлюдяване на селата и до липса на поминък. Това е общата селскостопанска политика на ЕС, която можем да моделираме, но не го правим достатъчно. Идеята засега е да бъдем свързващо звено, така че да прокламираме идеите на свободния пазар и конкуренцията, а те до голяма степен са идеология. Времето ще покаже дали ще правим партия. Ако има нужда, ще има и такава. Трябва да приобщим изключените от системата хора към пазара на труда, посочи в заключение депутатът.