Егоизмът на крадящите през властта доби смъртоносни измерения
Коментарът ми е посветен на ГРУПОВИЯ И ИНВИДУАЛЕН ЕГОИЗЪМ на политиците, които доведоха до отлагането на влизането ни в еврозоната и Шенген? Това не е най-лошата новина. Най-лошата е, че се върнахме към 2020 година, с усещането за безпътица, когато за тогавашните властимащи единствено задържането им власт беше от значение. И в името на тази своя власт са готови – и тогава, и сега – да блокират развитието на България. Именно за груповия егоизъм говоря. Знаеха ли Борисов и Пеевски, че с бламирането на ротацията, отлагат влизането ни Еврозоната и в сухопътния Шенген? Знаеха. Знаеха, ли че като разиграват сценката с прокуратурата с шефа на митниците и главния секретар, убиват не ППДБ, а България. Защото и за децата е ясно, че всичко е медийна и предизборна пушилка. Я колко чевръсто и в медийна сянка кадруват – със замах, за който правителството на Денков дори не можеше да мечтае. Е, добре, Борисов ще властва още няколко месеца, вероятно ще получи и добър резултат на изборите и какво от това, като той прекрасно знае ,че не може да направи правителство, защото то ще свети с отразената светлина на международно доказания корупционер Пеевски. Да, има посолства, които могат да го принудят да кандиса на кабинет на “спасението на Турски поток”, но и това няма да просъществува, защото Западът все по-ясно разбира, че войната в Украйна е негова и руските газови и енергийни проекти са съучастие на страната на агресора.
Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/
Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940
Проблемите ни не са заради „социалните“ бюджети на Асен Василев – това е опорна точка на мераклии за власт, които не могат да реализират мераците си. Асен Василев направи нужното за да покаже, че пари в бюджета има, за да се намалят ужасяващите нива на социално неравенство между най-бедните и богатите. Веднъж видели това, хората трудно ще се върнат към приказките „пари няма, чакайте“. Тези нива на неравенство, наследени от Борисов, при когото бюджетите се крадяха, особено в края на годината, на практика заплашваха не само социалния мир, но и способността ни да останем заедно като нация и да творим история като българи на тази територия. Егоизмът на крадящите през властта доби смъртоносни измерения за бъдещето ни като страна..
И още към Борисов и Пеевски – е, сега не можем да усвояваме капиталови средства от бюджета, не защото Асен Василев искаше да прави ниски дефицити, с които да влезем в Еврозоната, а защото без да се реформират институции и да се прекъсне изтичането на пари през корупционни схеми на същата тази власт, бюджетните харчове произвеждаха повече неравенство, повече емиграция и по-малко България. То това е и основният проблем с корупцията – докато не разградиш тези вериги, няма как да харчиш огромни средства. Още по-малко да ги получиш от ЕС, защото тогава и санкции ще плащаш.
Това е главният абсурд на Борисово-Пеевско-Радевата държава – ако искаме да тръгнем напред и да харчим логично, правово издържано и ефективно, трябва да сменим модела. А те не дават?
Така че, сметката за невлизането ни в еврозоната и Шенген – моля при Борисов, Пеевски и Радев. Затова и никой не поема отговорност от името на служебното правителство и Борисов се разсейва, а Пеевски говори за незначителни неща.
Да, Даниел Митов е доказан проатлантик и със сигурност щеше да бъде добър външен министър. Проблемът му е, че неговият атлантизъм е групиран в рамките на ГЕРБ с корупция и пленена държава, а това изтърбушва отвътре способността на България да бъде лоялен и достоверен член на НАТО. Тоест вместо неговите принципи да помогнат на ГЕРБ да се преобрази и да загърби Борисовите практики, той приема да бъде рекламно лице под наем на групов властови егоизъм.
От новото властово трио – Радев, Борисов и Пеевски – можем да очакваме само повече от същото: пари – корупция – неравенство – бедност – криза. Затова казвам, че при тези нива на корупция и пленена държава понятия като дясна и лява политика придобиват абстрактно значение. Има морална и аморална политика и политици.
Как да ги различаваме? Вижте „Турски поток“, вижте договора с Боташ на Булгаргаз и Булгартрансгаз.