Репресии се доказват чрез присъди, протоколи от МВР, Народната милиция и др.
Комисията [за реабилитиране на репресирани лица] е свършила много работа и то спрямо органите, които е трябвало да се заемат с това. Става въпрос за изплащане на обезщетения на пострадалите от Народната власт, а не някаква голословна реабилитация. През по-голямата част от времето областните управители са натоварени да извършват тази дейност – при тях се подават заявления и те определят обезщетенията на пострадалите. Когато не достигат доказателства, документите се препращат към Централната комисия, която като последна инстанция трябва да вземе решения. Започва се с Народния съд и се стига до Възродителния процес. Самият обхвата на закона е от 9 XI 1944 до 10 XI 1989 г. С отстраняването на Живков от властта за много хора нещата не приключиха и те остават извън обхвата на закона, коментира в студиото на Алтернативата адв. Александър Пелев, експерт в Комисията за реабилитиране на репресирани лица.
Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/
Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940
Репресиите се доказват чрез присъди, различни видове протоколи от МВР, от Народната милиция и т.н. В полза на пострадалите се предоставят и свидетелски писмени показания с нотариална заверка на подписите. Те обаче трябва точно да посочват времето на репресията и вида ѝ. Подобни показания се използват, когато има принудително изселване или пък ако нечия присъда е вече унищожена. Често се случва хора да са осъдени за преминаване през границата без разрешение на надлежните власти. Тези случаи обаче са субективни. Задачата ни е да подготвяме проектите за решения. На база на доклада ни членовете на Комисията вземат решенията си. Моралната страна на работата на тази комисия е важна за много хора.
Сега Пеевски повдигна въпроса за възобновяване на делата за Възродителния процес, които в по-голямата си част завършиха безславно, без присъди за истинските виновни, някои от които вече са покойници. Тогава имаше скриване зад колективната отговорност, макар да знаем кой сочеше пътя. Работата на Комисията е била неглижирана в годините назад. Прави впечатление, че е работила на много ниски обороти и в години, когато Министерството на правосъдието е доминирано от БСП. Дори по времето на Тройната коалиция, в която участваше ДПС, са разглеждани твърде малко преписки.
За добро или лоша и днес продължаваме да имаме работа. Другото направление, по което Комисията работи, е във връзка с допълнителната пенсия, получавана от хора, интернирани в лагери или са лежали в затвора. Времето на присъдата им им се признава за трудов стаж и така им се определя съответен процент, посочи в заключение адв. Пелев.