Схемите при язовирите са брутални; положението е „куче влачи, дири няма“
Комисията за разследване проблемите с безводието трябваше да се нарича Комисия за разследване проблемите в управлението на водите, защото кризите се дължат именно не безобразното управление. Държавните органи са виновниците за това положение, макар че в момента на относително малко места няма вода. Растат и съпътстващите проблеми – качеството на водата и кражбите на баластра от коритата на реките, които МОСВ стимулира. Областните управители също са набъркани в далаверата. Марица на места е потънала с четири метра – личи си по основите на мостовете. Рискът от наводнения би се появил през април, когато започва снеготопенето и по-нагоре в планините, коментира в студиото на Алтернативата инж. Димитър Куманов, сдружение “Балканка”.
Подкрепете независимия анализ!
Помогнете ни да продължим да предоставяме безплатни, обективни и задълбочени анализи, като подкрепите нашата работа. Вашето дарение гарантира, че ще останем независими, прозрачни и достъпни за всички. Присъединете се към мисията ни—дарете днес!
Яз. Тракиец би могъл да осигури водата на Хасково, само че е замърсена с манган. Има построена пречиствателна станция, но не е оборудвана. Когато обаче водите са нарочно замърсени, първото нещо е да се открият виновниците. Яз. Черни Осъм би бил готов едва след 10-15 години и няма да реши проблема сега. Същевременно яз. Сопот има тръбопровод до Плевен. Преди да се направи нов язовир някъде, трябва първо да премахнем всички загуби и кражби, защото са по-бързото и по-евтиното решение. Чак тогава можем да установим стига ли водата и има ли нужда да се строят нови язовири.
Проблемът кражба на вода започна от Перник. Как при тези климатични промени яз. Студена и яз. Искър бяха пълни догоре?! Схемата беше да се вкара проблем с безводието и веднага да се повдигне темата за строителство на нови язовири и водопроводи. Така печели първо този, който е крал водата, второ всички консултанти, проектанти, строители и накрая водата ще струва колкото златото. Сега при яз. Пловдивци имаме язовир без тръба, защото се оказа изгнила, но това се разбра, след като го построиха. Никой не носи отговорност. Яз. Луда Яна го спряха по средата. Схемите при язовирите са брутални. Там положението е „куче влачи, дири няма“. При яз. Цанков камък са похарчени над млрд. лв., но той се оказа в карстова система, която не задържа вода. Това е водна мафия, която никога не стига до прокуратурата.
От ВиК дружествата зависи какво ще включат в инвестиционните си програми. Никой не е получил компенсации за това, че е бил без вода цяло лято. За водопровода на Перник държавата изхарчи 28 млн., а той не е прекарал и капка вода. Осъдени няма. Водоизточници се замърсяват и от безумната минна дейност.
Нужно е постигане на разбирателство на базата на международните конвенции и договори, по които България е страна. Да спрем водата напълно е абсурд – въпросът е колко и кога трябва да се изпуска. Нямам високи очаквания и при новия МС, защото от управлението на водите печелят страшно много хора. Няма как да се изпънеш на мафията докрай, но стискам палци, посочи в заключение инж. Куманов.