АкцентБългария

Изоставим ли реформата в прокуратурата, ще се фиксираме върху формализма на наказателния процес

Важно е да отбележим, че България е външна граница на ЕС. Доказано е, че терминалът „Росенец“ не се охранява от Български граничен контрол, а колкото до съдебния контрол, там по-скоро се говори за съвместимост на процедурите, т. е. че нарушилите правилата ще получат съответната съдебна санкция. Това коментира в студиото на Алтернативата адвокат Велислав Величков от инициатива “Правосъдие за всеки”.

Що се отнася до влизането на страната ни в Шенген, истината е, че Нидерландия отдавна поставя въпроса за липсата на върховенство на правото у нас, като под това трябва да се разбира високото ниво на корупция, която не се преследва, а така се застрашава нидерландската финансова сигурност и, респективно, тази на ЕС.

Още когато го номинираха за гл. прокурор Гешев разделяше десните фанатични партии – т.нар. жълтопаветници, впоследствие и прокопиевите медии. Макар и да изглежда привидно спокоен, той е притеснен, защото усеща, че уговорките за оставането му на поста започват да изтъняват поради силния евроатлантически натиск. Дебатът става неизбежен и със сигурност в даден момент ще завърши с конституционни промени. Подкрепящите Гешев ще трябва да избират оцеляването си, вдигайки чадъра от него. Той усеща, че столът му се клати, защото може да се промени законовата и конституционната рамка на правомощията му. Обсъжда се дори възможността позицията на главния прокурор да бъде изначално премахната. Затова и в момента той демонстрира активна дейност, но на втори план, ако все пак Гешев напусне системата, явно вижда себе си в бъдещ политически проект при това в ролята на Робин Худ.

Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/

Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940




Изоставим ли темата за промяната и реформата в прокуратурата, ще се фиксираме върху формализма на наказателния процес. 70% се водеше успеваемостта в закритите специализирани съдилища при положение, че те почти изцяло следваха прокурорската линия. И изведнъж при ВКС половината присъди се отменяха и връщаха за ново разглеждане. Това означава, че създадените от ГЕРБ през 2014 г. специализирани съдилища не постигнаха онази ефективност на наказателното преследване, на която разчитаха, именно защото бяха създадени за политически и прокурорски натиск, а не за реално правосъдие. В момента Гешев прави последен опит да се опази от реформата чрез снишаване, но процесите са неизбежни.

Добър ориентир ще са номинациите за парламентарната квота – какви хора ще бъдат предложени и избрани, защото този път ще трябва да има дебат за реални личности вкл. от правните, съсловни и НПО, които да не са действащи съдии и прокурори. Без участието на ПП и ДБ мнозинство от 160 гласа трудно ще се събере.

Възраждане са токсични и едва ли ще имат представител в парламентарната квота. Въпросът е кои ще са излъчените от останалите политически сили и каква договорка може да се направи за постигането на въпросните 160 гласа, които ще са необходими и при кадровите промени на Инспектората към ВСС, т.е. конституционно мнозинство ще е необходимо на два пъти.

Вчера ГЕРБ, ПП и ДБ посочиха като основен приоритет избора за председател на НС, за да имаме действащ парламент. Това е важно от гл. т. на факта, че ни очаква избор на парламентарна квота на ВСС, инспектората към него и двама конституционни съдии. Възможно е и БСП да се включи.

Вече имаме новоконституирано НС и сме в очакване да видим приоритетите му. „Правосъдие за всеки“ винаги изразява мнение по основните въпроси. Лошото е, че броят на правноактивните организации е малък, а за да се приемат закони, отговарящи на върховенството на закона, гражданският натиск трябва да се усили, посочи в заключение адв. Величков. 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *