Костадинов иска да заглуши дейността на малцината, бутащи страната ни към ценностите
И двете съдилища – в Люксембург и Страсбург имат влияние върху държавите членки на ЕС и значителна тяга, когато се появяват съмнителни законодателни инициативи, и могат да върнат нещата в руслото на нормалността. Забележително е, че Стоян Мавродиев – следствен и до ден днешен, успя да осъди Росен Босев, заради което е и решението по делото „Босев срещу България“ – заради това, че Росен, който беше автор на първата статия, припомнила на обществото кой в момента е назначен за ръководител на КФН, си беше позволи да каже, че впоследствие санкциите, наложени на Капитал от тази Комисия, са акт на отмъщение срещу критичната публикация. Решението беше много важно, за да каже на България две неща: че правата на разследващия журналист са нарушени по недопустим начин и че е допуснато един съдия, предмет на самата критична публикация, да бъде съдия в процеса на последна инстанция и да не се отведе от случая, коментира в студиото на Алтернативата адв. Александър Кашъмов, директор програма „Достъп до информация“.
Подкрепете проекта Алтернативата на https://alternativata.bg/donations/za-alternativata/
Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940
У нас има критична маса хора, готови да разкриват истината, особено важен е ЗДОИ, който работи ефективно у нас, наред с малкото журналисти, които са толкова важни за хигиената в обществото. Истината е, че липсват другите сегменти – активните и работещите части от обществото. Костадинов и групата му искат да заглушат дейността на онези малцина, които бутат страната ни към ценностите. Има елементи обаче, които не работят добре – прокуратура, сегменти от изпълнителната власт, част от съда.
Като разследващ журналист Росен Босев се занимаваше основно със съдилищата, особено с ВАС. И сега наблюдаваме как язвите в този съд се увеличават. При т.нар. дела шамари се злоупотребява с правото да заведеш дело, тъй като целта е да се запуши устата на журналист или граждански активист. Делата при злоупотреба с право са много опасни, защото обезкуражават важни за обществото хора, чупят рупорите на гласа на истината и критиката. Росен беше демотивиран да пише, защото една съдия – обект на критиката му, не си направи отвод, с което остави петно върху независимостта и образа на българската съдебна система. Тя няма да бъде наказана, защото това пък би прекрачило други граници и би лишило съдиите от независимостта им. Но това не означава, че подобни действия трябва да бъдат оставяни без последствия. По повод делото „Касабова срещу България“ Лозан Панов беше предложил във ВСС да не се дава лесна писта на такива съдии. За съжаление мнозинството във ВСС не се съгласи, но дебат по тези въпроси трябва да има.
В последните четири години обществото ни е задъхано в голямата динамика. Случилото се с протестите беше много обещаващо от една страна, но от друга – не се осъзна фактът, че силите – носители на промяната, не могат сами. В първия период [при Четворната коалиция] се премахнаха специализираните съдилища, а във втория все пак се постигнаха сериозни изменения в ЗСВ, НПК и Конституцията. Не вярвах, че това ще е възможно, но т.нар. сглобка се указа удачен модел, макар да не беше удачно да се пипат служебните правителства, защото тяхната история е относително положителна. В страна като нашата служебното правителство е важен буфер.Има и промени, които не паднаха в КС, което е важно, защото онези, които искат да представят картината като неуспяла реформа, не са напълно прави. Не е лесно да бъде обърната перспективата на един КС, защото едно от задълженията му е той да върви в коловоза, който сам е изкопал. Трудно упражнение е да се промени този коловоз, посочи в заключение адв. Кашъмов.