Руската дестабилизация на Украйна ще продължи след срещата Байдън-Путин
Photo credit: kremlin.ru
Западът обеща на Русия сериозни икономически последици, ако нападне Украйна. Ако тази атака не се осъществи, гореспоменатите последици няма да настъпят, което от своя страна означава, че настоящата политика на Русия спрямо Украйна ще продължи в близко бъдеще.
Дългоочакваната среща между Джо Байдън и Владимир Путин, както се очакваше, завърши без големи пробиви. Поне официално. Ако са постигнати някакви споразумения между тях, тогава ще може да се научи за тях с течение на времето, въз основа на практическите действия на Съединените щати и техните съюзници, както и на Русия.
Въпреки това все още могат да се направят някои изводи от коментарите, направени след срещата между Белия дом и Кремъл.
Тези статии, анализи и коментари са възможни само благодарение на вашата съпричастност и дарения, които са единствените гаранти за независимост и обективност в работата на екипа на Алтернативи и Анализи. Подкрепете ни.
1. Централна тема на разговорите между американския и руския президенти беше именно Украйна. Други въпроси, които са важни както за Съединените щати, така и за Русия – стратегическата стабилност, киберпрестъпността и регионалните проблеми, в частност Иран – бяха засегнати само частично.
2. Вторият разговор между Байдън и Путин тази година може да означава, че и двете страни като цяло са заинтересовани от диалог помежду си. Въпреки това ще бъде доста трудно да се стигне до общ знаменател по основната тема на преговорите – Украйна – поради наличието на собствени „червени линии“ във всяка от страните.
3. Съединените щати са готови за прагматичен диалог с Русия, като същевременно идентифицират вече споменатите „червени линии“ и последствията за Русия, ако те бъдат пресечени. В същото време това не гарантира, че Вашингтон, както и Западът като цяло, е готов да изостри рязко отношенията с Кремъл. По-специално поради причината, че за американската страна, както и за Запада като цяло, е много важно да се предотврати ескалацията около Украйна и да се запази крехкият баланс, който може да се наблюдава днес.
4. Както при последната среща между Байдън и Путин през юни, така и този път, самият факт на преговорите беше от голямо значение. Това важи особено за руското политическо ръководство, което по този начин може да покаже, че нито Русия, нито нейният президент са изолирани и че с тях искат да разговарят. Освен това Кремъл чрез подобни срещи се опитва да накара Вашингтон да признае Русия за еквивалентна глобална сила, която има амбиции, „зона на влияние“, която трябва да се зачита и с която е необходимо да се преговаря.
5. Подобно на преговорите през юни, тази среща показа, че тактиката на Кремъл по отношение на отношенията със Запада като цяло работи: създава или повишава степен на напрежение в определен регион и след това отправя своите искания към Запада в замяна на намаляването му. По време на тези преговори с Байдън подобни искания вероятно са били отправени: съвместен натиск върху Украйна по въпроса за нейното изпълнение на Минските споразумения, както и гаранции от Вашингтон за предотвратяване на разширяването на НАТО на изток и приемането на Украйна в своите редици.
6. Сериозните икономически последици, които САЩ обещаха на Русия, бяха обвързани с условието, че ако има пълномащабна инвазия в Украйна, те ще се осъществят. Ако това нещо не се случи, няма да се прилагат никакви санкции. Като се има предвид, че предупрежденията и заплахите за последствия от Запада не оказват силен ефект върху поведението на Кремъл, трябва да се очаква, че руските действия за натиск и дестабилизиране на Украйна отвътре ще продължат в близко бъдеще.
Игор Федик
Благодарим ви за даренията в PayPal и по директната сметка на сдружението Алтернативи и Анализи IBAN BG58UBBS80021090022940
Подкрепете и проекта Алтернативата на alternativata.bg